Haber

Kuzey Kore, Rus askeri şirketi Wagner’e silah gönderdiği iddialarını yalanladı

Kuzey Kore hükümeti, Rusya’ya demiryoluyla askeri sevkiyat yapıldığına dair raporların “yanlış” olduğunu açıkladı.

Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, Kuzey Kore’nin resmi haber ajansı KCNA’ya yaptığı açıklamada, Japon medyasının ülkesinin Rusya’ya silah gönderdiğine dair sunduğu haberlerin “asılsız” olduğunu söyledi.

Sözcü, uluslararası toplumun Ukrayna’ya “öldürücü silah ve teçhizat” tedarik ederek Ukrayna’da yaygın yıkıma neden olan ABD’nin “suçlarına” odaklanması ve Rusya ile Rusya arasındaki silah takasına ilişkin “temelsiz teoriye” kulak asmaması gerektiğini söyledi. Kuzey Kore.

Kuzey Kore’nin Rusya ile silah alışverişi konusundaki “ilkeli duruşunun” değişmediğini kaydeden sözcü, bu ülkeye hiçbir zaman silah teslim edilmediğini vurguladı.

Asılsız haberleri uluslararası toplumun dikkatini karşı tarafa çekmek için ortaya atılan “en absürd” konu olarak nitelendiren Sözcü, Rus halkının kendi toprak bütünlüğünü ve güvenliğini savunabilecek ve bunu yapacak yiğit insanlardan oluştuğunu değerlendirdi. başkalarının askeri takviyesine ihtiyaç duymaz.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İrtibat Koordinatörü John Kirby dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin geçen ay Rus özel askeri şirketi Wagner’e piyade roketleri de dahil olmak üzere “ilk askeri teslimatını” yaptığını söyledi.

Kirby, Kuzey Kore’yi Wagner’e teslimatlarını durdurmaya çağırmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu